Harkányi Gyógyvíz
Milyen összetételű a víz? Ebben rejlik gyógyító hatása?
A harkányi gyógyforrás vízének összetétele, 1 liter vízben oldott ionok milligramban megadott mennyisége:
- Nátrium 150
- Ammónium 1,53
- Kalcium 51
- Magnézium 15
- Vas 0.05
- Kálium 12,0
- Kationok összesen: 230,1
- Klorid 110
- Bromid 0,32
- Jodid 0,07
- Fluorid 1,19
- Hidrogénkarbonát 565
- Szulfid 12,1
- Össz. Foszfát 0,16
- Anionok összesen: 689
- Metabórsav 6,6
- Metakovasav 54
- Szabad kénsav 170
A carbonyl-sulfid és hydrogen-sulfid, valamint az ebből átalakuló vegyületek az élő szervezetben igen aktív szabadgyök-fogóként és anti-oxidánsként fejtenek ki sejtszintű biológiai hatást. Erőteljes izomlazító, értágító, sejtes immunfunkciót befolyásoló, gyulladáscsökkentő, stb. hatást tudtak igazolni. Ezeket a gyógyszerfejlesztésekben is igyekeznek manapság széleskörűen hasznosítani.
Mint kéntartalmú gyógyvíz kénhidrogént tartalmaz. A levegőn oxidálódva kén-kolloid formában kiválik – ezt a bőr szerves anyagai visszaredukálják kénhidrogénné, felszívódik, beépül a savanyú poliszaharidokba és tioaminosavakba és a sejtanyagcserére is hat. Ezt a hatást a mozgásszervi-reumatológiai betegségek kezelésében is jól ismerték.
A bőrbetegségek egyes formáiban, így a psoriasis és az ekcéma eseteiben jó terápiás hatásokról számoltak be kéntartalmú fürdők és lokális készítmények alkalmazásával.
Angiológiai vizsgálatoknál azt találták, ha az erek kéntartalma fokozódik, koleszterintartalma csökken, így a kénes fürdő az érelmeszesedés megelőzésében is kedvező eredményekkel járhat. Ezzel is javítja a szövetek lokális vérátáramlását.
Állatkísérletekben a hydrogen sulfid simaizom lazító hatását bronchus, illetve vékonybél simaizomban igazolták.